Почетна Вера МПЦ-ОА Владиката Тимотеј по службата со владика на Вселенската патријаршија – го очекуваме Патријархот Вартоломеј во Охрид

Владиката Тимотеј по службата со владика на Вселенската патријаршија – го очекуваме Патријархот Вартоломеј во Охрид

2.57K
0

Митрополитот Кирил од Вселенската патријаршија, заедно со Митрополитот Тимотеј и Епископот Партениј служеа литургија во Бигорскиот манастир.

Митрополитот Кирил, кој важи за еден од најблиските соработници на Вселенскиот Патријарх Вартоломеј, по литургијата искажа почит и поддршка за долгогодишната борба за афирмација на МПЦ-ОА.

Митрополитот Тимотеј, пак изрази надеж дека вселенскиот патријарх Вартоломеј за скоро време ќе го посети Охрид и ќе го додели очекуваниот томос за автокефалност.

Митрополитот Кирил на дебарско-кичевскиот митрополит Тимотеј му подарил и сребрен јубилеен медалјон, во чест на 30-годишнината од патријаршиската служба на патријархот Вартоломеј.

Денешната празнична литургија во Бигорскиот манастир беше во чест на светиот Партениј Лампсакиски, а на неа присуствува голем број верници од сите делови на државава кои му го честитаа именденот на владиката Партениј.

Освен посетата на митрополитот на Имврос и на Тенедос, во Бигорскиот манастир, по повод празникот на Свети Партениј Лампсакиски и именденот на игуменот епископ г. Партениј, допатува и познатиот атински хор по источно православно црковно пеење „Тропос“, кој важи за еден од најдобрите хорови во православниот свет.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *