Почетна Вести Христијанство Владиката Пимен в црква го наслика сонцето од Кутлеш
Владиката Пимен в црква го наслика сонцето од Кутлеш

Владиката Пимен в црква го наслика сонцето од Кутлеш

1.51K
1

Митрополитот Европски на МПЦ-ОА, г. Пимен, е кој како хоби го има цртањето, многупати досега ја демоснтрирал оваа дарба, преку разни цртежи. Неодамна пред Божикните празници кога беше во канонска посета на црквата Севти Никола во Мајнц Германија учествувал и во врескоживописувањето на дел од црквата.

На оваа фотографија се гледа како Владиката Пимен го црта шеснаесеткракото сонце од Вергина, на еден дел од Црквата.

Овој антички симбол од динаситијата на Александар Велики честопати може да се најде низ верските храмови на македонската дијаспора, која има голема почти кон овој симбол.

Со договорот од Преспа Сонцето од Кутлеш е дефинирано како наследство од хеленската цивилизација.

Коментар(1)

  1. Poarno e vladicite da ne kjutat na globalistichkiot karakter na segasnata vlada, namesto da koristat paganski simboli vo crkvite. Ova e chisto prazna simbolika e lazna ljubov kon drzavata

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *