Почетна Вести Христијанство Владиката Пимен на средба со владика на Вселенската патријаршија
Владиката Пимен на средба со владика на Вселенската патријаршија

Владиката Пимен на средба со владика на Вселенската патријаршија

4.46K
0

Европскиот митрополит Пимен денеска имал средба со владика на Вселенската Патријаршија во Европа.

Средбата се случила во Брисел, каде Митрополитот Европски Пимен разговарал со митрополитот Атенагорас, претставник на Синодот на Цариградската вселенска Патријаршија и на православните цркви во Белгија, егзарх за Холандија и Луксембург.

Нема детали за што е разговарано.

Ова е прва официјална средба на Владиката Пимен со владика на Вселенската патријаршија од Европа.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *