Почетна Вести Европа Ватикан пред голема реформа
Ватикан пред голема реформа

Ватикан пред голема реформа

230
0

На Синодот на римокатоличките свештеници од Амазон што се одржал вчера во седиштетот на Светата Столица, било предложено и на  женетите мажи во подалечните места да им се дозволи да бидат свештеници..

Ако овој предлог добие зелено светло од ватиканските кардинали и Папата ,аналитичарите сметаат дека ќе предизвика значајни промени во црквата која има вековна традиција на целибат.

Предлогот кој е вметнат и во завршниот документ бил усвоен со 128 гласови за и 41 против.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *