Почетна Вести Свет Вартоломеј на средба со Пелоси
Вартоломеј на средба со Пелоси

Вартоломеј на средба со Пелоси

159
0

Вселенскиот Патријарх Вартоломеј за време на посетата на САД имал средба со Ненси Пелоси, претседателка на Претставничкиот дом. Меѓу темите за разговор биле Ковид кризата, како и верските слободи.

-Благодарни сме за утринската гостопримлива средба помеѓу Вселенскиот патријарх и Ненси Пелоси. Двајцата се согласија за важноста на верската слобода и потребата да се поддржат нациите во развој за обезбедување вакцини против COVID, напиша на Фејсбук, Архиепископот на САД Елподофорос од Вселенската Патријаршија.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *