Почетна Вести Свет Убиени 18 лица во џамија во Нигерија
Убиени 18 лица во џамија во Нигерија

Убиени 18 лица во џамија во Нигерија

49
0

Вооружени напаѓачи на мотоцикли убиле најмалку 18 лица во џамија во северниот нигериски град Мајдугури околу 5 часот по локално време.

Според очевидци, тие пукале во верниците без да поштедат никого.

Полицијата соопшти дека десетина луѓе биле киднапирани, а најмалку 20 се повредени.

Вооружени разбојници оваа година киднапираа или убија стотици ширум северозападна Нигерија, а државните власти за тоа ја обвинија исламистичката милитантна група Боко Харам.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *