Почетна Вести Свет Се појави благодатниот оган во Светиот гроб во Ерусалим

Се појави благодатниот оган во Светиот гроб во Ерусалим

835
0

Едно од чудата во православието што секоја година се случува на Велика сабота пред Воскресението Христово – и денеска се појави во Храмот на Светиот гроб во Ерусалим.

Церемонијата на појавување на Благодатниот оган спроти Велигден годинава се одржа со ограничен број на верници поради пандимијата на коронавирусот.

На чинот на преземањето на Благодатниот оган беше дозволено да има само околу 2500 верници, со приложен доказ за вакцинација.

Благодетниот оган во Македонија ќе пристигне во доцните попладневни часови на скопскиот аеродром, а ќе биде преземен од наша делегација во Атина.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *