Почетна Вести Христијанство Се огласи руската црква – нашиот став ќе зависи од ставот на СПЦ
Се огласи руската црква – нашиот став ќе зависи од ставот на СПЦ

Се огласи руската црква – нашиот став ќе зависи од ставот на СПЦ

714
0

Прва реакција на Руската православна црква по одлуката на Вселенската патријаршија да ја признае МПЦ-ОА и да ја врати во канонско единство.

Секретарот на одделот за надворешни црковни прашања на Московската патрирашија, протојереј Игор Јакимчук во изјава за медиумите вели дека Руската православна црква исклучиво ги признава канонските права на СПЦ во Северна Македонија.

-Ставот на РПЦ пред се ќе го земе предвид пристапот кој тој проблем на Српската црква, на која и понатаму и признаваме сите права во Северна МАкедонија, изјавил ртскиот претставник.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *