Почетна Вести Европа Руски рок музичар доби орден од Руската црква
Руски рок музичар доби орден од Руската црква

Руски рок музичар доби орден од Руската црква

179
0

Вјечислав Бутусов, руски рок музичар, доби црковен орден „Свети Серафим Саровски“ – трет степен, од Рускиот патријарх Кирил, заради учество во разни општествени и благодарителни проекти.

Станува збор за фронтмен на популарната група од 90-тите,  „Наутилиус Помпилиус“.

Патријархот Кирил за време на одликувањето потенцирал дека музиката на Бутусов е позната во Русија и надвор.

-Вие обработувате такви вечни теми како доброто и злото, зборувате за правдата и справедливоста им претставувате на слушателите да се замислат за важните за сите луѓе прашања на иднината. Специјално признание заслужува Вашето учество во различни општествени и благотворни проекти, вклучително и реализирани под патрин на Руската Православна Црква, изјавил Патријархот кирил.

/dveri.bg

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *