Почетна Вести Европа Папата Франциск повика да се забрани сурогат мајчинството
Папата Франциск повика да се забрани сурогат мајчинството

Папата Франциск повика да се забрани сурогат мајчинството

185
1

Папата Франциск повика на глобална забрана за сурогат родителство, нарекувајќи ја практиката „ожалосна“ и сериозно нарушување на достоинството на жените и децата.

„Сметам дека е жално практиката на таканареченото сурогат мајчинство, што претставува сериозно нарушување на достоинството на жените и децата, врз основа на искористување на ситуации на материјални потреби на мајката“, рече поглаварот на Католичката црква.

Тој изрази „надеж во напорите на меѓународната заедница универзално да ја забрани оваа практика“. Папата Франциск ова го изјави во 45-минутното обраќање пред дипломатите акредитирани од Ватикан.

Има малку статистички податоци за бројот на бебиња родени преку сурогат мајчинство. Од етички причини, оваа практика е нелегална во многу земји во светот, како и во некои американски држави. Интересот за оваа практика продолжува да расте.

Десничарската коалиција на премиерката Џорџа Мелони испрати предлог-закон до парламентот со кој постоечката забрана ќе се прошири на казнување на паровите кои заминуваат во странство за да ја направат процедурата за сурогат мајчинство.

Коментар(1)

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *