Почетна Вести ОТЕЦ ГАВРИЛ: Можете да ме расчините, но љубовта никогаш нема да ми ја убиете
ОТЕЦ ГАВРИЛ: Можете да ме расчините, но љубовта никогаш нема да ми ја убиете

ОТЕЦ ГАВРИЛ: Можете да ме расчините, но љубовта никогаш нема да ми ја убиете

2.76K
8

„Браќа мои најмили. Можете да ме расчинете. Можете да ме распнете и телото да ми го убиете, ама две работи никогаш не можете да ми убиете. Покајанието и љубовта не можете да ми ги земете. Да сте живи и здрави и од Бога благословени!“

gavril fbОва е првичниот коментар на Игуменот Гаврил, на одлуката за негово расчинување што Владиката Петар и епархискиот-црковен суд на Австралиско-новозеландската епархија денеска ја донесоа.

Игуменот Гаврил на својот Фејсбук профил сподели и заедничка фотографија со Владиката Петар.

/РЕЛИГИЈА.МК

Коментар(8)

 1. druga Bozja poraka do Makedonskata Elita namesto da investirate toklu pari vo celici i zeleza pomudro ke bidi da vlozite i napravite celicni jarboli od po 18 setina metra i za niv znaminja po obazecot sto e na mojot facebook i postavetegi na sekoja najvisoka planina vo svetot a koj covek ili narod ne ke saka da go prifati vecnoto zname podobro ke my bese ako nikogas ne se rodele takvite a za vas ako mislite deka so toj ventilatorot ke vlezite vo vecnite prebivalista Bozji togas gadno ste se zaebale site do eden vas najmnogu od ste satanata ve zavrzal da mu sluzite pa sega pulete prajte etego doma vi e i vi dirigira kako treba da se ponasate i se vikate

 2. Koj e toj so go saka i sledi Boga? I antihristot ke dojdi vo forma na vladika, i mnogu ke izlazi. Do nas e kako mirjani da ispitame preku delata. Dali toj so osuduva, napagja i unistuva go praka Hristos? Ili pak toj so prostuva i blagoslovuva go praka Hristos? Site sme ljuge, samo eden e Gospod. Site mozime da gresime i da padnime i da se svrtime od vistinata. “ke gi poznajete koj se moj preku delata nivni” veli Hristos. Ocigleni se delata.

 3. Во Среда Господ Исус Христос беше предаден од Јуда.
  Во Среда Владиката Петар заедно со своите свештеници го осуди Отец Гаврил.

  Во Петок го Распнаа Исус.
  Токму свештениците и угледните, а да не заборавам дека кога го осудија свештениците си побараа казната да дојде на нивните деца и идни поколенија. (За идните поколениа ми е жал, овие што отишле отишле).

  Се прашувам на кој ден се самоосуди Јуда и сам си ја избра смртта наместо да се предаде на Бога, и да му даде шанса за покајание.

  …приказната продолжува!!!

 4. Само неколку прашања ќе ве молам пошто сум неук по овие црковни прашања што ќе биде со нас бидејки 90% од народов Македонски во Австралија сме со о.Гаврил.Сите ли ќе не расчини администраторот Петар.Како ќе го изведе тоа колку ли илјади сме па расеани сме низ цела Австралија.Па нели цело време администраторот Петар вика Црквата е народот исто го кажа и во Сиднеј пред некој ден па мајкаму па целиот народ е отец Гаврил.По логиката на нештата ако 90% посто од народов е со Отецот Гаврил дел се незаинтересирани администраторот е со шака луѓе и кое чифте фрла.Не се плаши Мечка со тапан.Пошто Петар не е владика туку само администратор дали има власт да расчинува свештеници од друга епархија и дали за тоа сторено дело треба да одговара.Ве молам вас од Религија како незасегната и неутрална страна да ми одговорите на вашава страна јавно за да мозат и сите други што не ја разбираат иваа проблематика да разберат и да не доаѓаат во искушенија.

 5. I jas imam prashanje. Dali moze direktor da otpushti covek, sto nikogas ne go vrabotil? Ili da otpusti od rabota covek sto raboti vo druga kompanija?

 6. Оче Гавриле, Не можеме да изнудуваме љубов. Љубов може само да се дава, да се споделува, да се разменува, да се чува, да се негува, да се предава во рацете на Божјата промисла. Но, настапи време на загаден воздух,нетолерантен за тој огнен ветер на Љубовта.
  Ти страдаш во далечната Австралија од наши. Дали има некој во Македонија и Синодот на МПЦ да го слушне твојот глас на љубовта? Господ и Богородица нека те чуваат.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *