Почетна Вести Христијанство НЕОФИТ: Вреди да се вложи во признавањето на МПЦ

НЕОФИТ: Вреди да се вложи во признавањето на МПЦ

355
0

Бугарскиот патријарх Неофит се надева дека со Божја помош ќе биде поддржан процесот на признавање на автокефалноста на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, кој тој го означи како „нешто во кое вреди да се вложи“.

 – Ќе го молам Бог да биде нашиот помошник во оваа добра намера. Ние ги сакаме браќата Македонци и со со нив ќе бидеме радосни и среќни. За многу години, изјави бугарскиот патријарх за БГНЕС одговарајќи на прашање како ќе и помогне на Вселенската патријаршија при решавање на прашањето за автокефалноста на МПЦ-ОА.

Неофит учествуваше на свечена литургија по повод празникот Света Марина, што се одржа во истоимениот храм во Софија

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *