Почетна Вести Македонците од Италија собираат донации за изградба на манастир во струшко
Македонците од Италија собираат донации за изградба на манастир во струшко

Македонците од Италија собираат донации за изградба на манастир во струшко

387
0

Македонците кои живеат во Италија, во неделата во Санта Лучија непосредно до Тревисо организирале добротворна забава за помош и изградба на манастирот „Св. Илија“ на Јабланица, Струга.

crkva_1На донаторската забава,  биле собрани околу 1100 евра.

Вечерта на добротворната средба имало гости кои живеат и работата во Италија, а по потекло од сите делови на Македонија од Струмица, Кочани, Кавадарци, Охрид, Струга и Скопје.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *