Почетна Вести Свет Клинтон и Буш во украинската црква во Чикаго – Америка е обединета со народот на Украина

Клинтон и Буш во украинската црква во Чикаго – Америка е обединета со народот на Украина

168
1

Поранешните претседатели на Соединетите Американски Држави, Бил Клинтон и Џорџ Буш ja посетија украинската црква „Свети Володимир и Ола“ во Чикаго, во знак на поддршка за украинскиот народ.

Тие положија цвеќиња со ленти во боите на украинското знаме.

Чикаго е дом на повеќе Украинци и е збратимен град со Киев.

Клинтон на Твитер напиша „Америка е обединета со народот на Украина, во нивната борба за слобода и против угнетувањето“.

 

Коментар(1)

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *