Почетна Вести Христијанство Јаков Стобиски на служба со Порфириј, СПЦ не напиша од која црква доаѓа
Јаков Стобиски на служба со Порфириј, СПЦ не напиша од која црква доаѓа

Јаков Стобиски на служба со Порфириј, СПЦ не напиша од која црква доаѓа

706
0

Викарниот Епископ Стобиски Јаков сослужувал со Неговата Светост, Патријархот српски Порфириј на Светата Божествена Литургија во соборниот храм „Св. Архангел Михаил“, во Белград.

Српската православна црква, како и досега не извести дека Патријархот Порфириј сослужувал со владика на друга црква, туку Јаков го вброи во редот на владици на СПЦ со кои исто сослужуваше.

Ова стана рнедовна пракса на СПЦ, иако во други сличаи кога други владици од други цркви служат заедно, посчува од која цеква доаѓаат.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *