Почетна Вести Градоначалникот на Штип стана ктитор
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1 (1)

Градоначалникот на Штип стана ктитор

509
0

Градоначалникот на Штип, Илчо Захариев стана ктитор на мал параклис во населбата Три Чешми во штипско.

Параклисот е посветен на Света Злата Мегленска.

Осветувањето на параклисот, ктиторство на Захариев и неговото семејство го извршил надлежниот Митрополит г. Иларион, заедно со свештеници од Штип.

Чинот на осветување бил на 19  април  2017 година.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *