Почетна Вести Регион Двајца владици на БПЦ во посета кај Вартоломеј – да искажеме почит кон поглаварот на Мајката Црква
Двајца владици на БПЦ во посета кај Вартоломеј – да искажеме почит кон поглаварот на Мајката Црква

Двајца владици на БПЦ во посета кај Вартоломеј – да искажеме почит кон поглаварот на Мајката Црква

392
0

Двајца владици на БПЦ, Русенскиот митрополит Наум и Тивериополскиот епископ Тихон биле во псоета на Вселенскиот патријарх  Вартоломеј во фанар во Истанбул.

Веста ја објави самиот бугарски митрополит Наум со фотографии на својот фејсбук профил.

Освен тоа дека посетата била за да ја покажат својата почит кон Мајката Црква, нема доплнителни детали за што е разговарано.

-Неговото Високопреосвештенство Русенскиот митрополит Наум и Неговото Високопреосвештенство Тивериополскиот епископ Тихон дојдоа во посета да ја покажат својата почит кон поглаварот на Мајката Црква. Патријархот и бугарските архиереи одржаа срдечен разговор во духот на братска љубов и внимание, разменија размислувања за различни прашања, пишува г. Наум на фејсбук.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *