Почетна Вести Европа Амбасадата на САД го поздрави формирањето автокефална Украинска православна црква
Амбасадата на САД го поздрави формирањето автокефална Украинска православна црква

Амбасадата на САД го поздрави формирањето автокефална Украинска православна црква

218
0

Амбасадата на САД во Киев ги поздрави Украинците за формирањето автокефална православна црква.

Објавата беше на официјалната страница на дипломатската мисија на Твитер.

– Ја поздравуваме Украина за историскиот собор и формирањето независна Украинска православна црква и силно го поздравуваме митрополитот Епифаниј за неговиот избор за челник на новата црква, се вели во соопштението.

– Го поддржуваме правото на сите Украинци да веруваат по сопствено убедување, се доава во соопштението.

Цариградскиот патријарх Вартоломеј планира да  му врачи на митрполитот Епифаниј Tомос за автокефалност на 6 јануари.

/МИА

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *