Почетна Вести Ал Сиси: Нападот врз христијаните е напад и врз муслиманите
Ал Сиси: Нападот врз христијаните е напад и врз муслиманите

Ал Сиси: Нападот врз христијаните е напад и врз муслиманите

191
0

Претседателот на Египет Абдел Фатах ал Сиси најостро ги осуди денешните бомбашки напади врз египетските Копти и порача дека двата напади врз христијаните се исто и напади против муслиманите во земјата.

– Овој терор, насочен против нашата татковина ќе го сплоти уште повеќе египетскиот народ во стремежот му да се спротивстави на тероризмот и да воспостави безбедност во земјата, изјави Ал Сиси.

Тој изрази сочувство на семејствата на загинатите и свика итен состанок на Националниот совет за одбрана, на кој ќе се дискутира за тоа што се случи во Танта и Александрија.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *