Почетна Интервју Агатангел: Груевски со Договорот од Пржино е виновен за сите срамотии и страдања на македонскиот народ

Агатангел: Груевски со Договорот од Пржино е виновен за сите срамотии и страдања на македонскиот народ

3.53K
5

Владиката Агатангел синоќа беше гостин во „Отворено“ на ТВ Алфа, каде се дебатираше за последните политички случувања во Македонија.

Според него, избеганиот екс-премиер, Никола Груевски има вина во страдањата на македонскиот народ.

„Мислам дека со Договорот од Пржино почнаа сите трауми, сите страдања, страмотилаци и понижувања на македонскиот народ. Тука најголема вина има екс-премиерот, Никола Груевски, затоа што според мене,тој не требаше да го потпише тој Пржински договор. Потоа дојде и Договорот со Бугарија“, истакна Агатангел.

Погледнете го целото интервју

Коментар(5)

  1. Расудување на Осудување!
    Договорот од Пржино бил само еден почеток на влијанието на Странските Служби врз државава,зар не разумјете се било планирано од почетокот (Шарена револуција).Груевски и Иванов ја Зацементираа за овија 10 години македоснката државност,и најважно од се на крајот сватија што е најдобриот избор за овие простори и словенските народи и почнаа потајно да се насочуваат кон Руската федерација и не е за чудо што денеска толку жестоко ги гонат!
    Секој македонец му е јасно барем малку ако го отвори умот…

  2. во макеодниа има изгубени генерации , баба дедо , мајка татко, и деца кога ке дојдад српски пеачи сите заедно така што тие немаат појма во опште во кое племе припагале нивните предци исто и овие армии сто мислат лицат на политичари сите ке ги видиш на тие концерти и по медиумите даваад изјави анти макоеднцки

  3. Razmisli dali ste dostoeni da propoveduvate pravoslavieto i da ste popovi i vladici a ne i politicari malko vi se parite od crkvite sea so politicki prasanja si brisite grevovite kaj politicarite ebavi i gazolizaci

  4. Laze, zar navistina si mislel deka crkvata e zaednica na pobozni luge, ne be ne, taa e zaednica na politicki gfrustrirani luge.

  5. Fala Bogu da ima eden Makedonec da misli makedonski, ali edna last ne cini prolece. Tesko e da da se od nisto stvori nesto, tesko e da se stvori drzavnicki svest kaj ja nema.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *