Почетна Вести Заев го запали огнот во Гевгелија
6
5
4
3
2
1

Заев го запали огнот во Гевгелија

453
2

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев вечерва го запалил бадникарскиот оган во Гевгелија, каде присуствувал на вечерашниот настан.

Заев на свој фејсбук профил сподели фотографии и напиша дека е дел од оваа долга традиција.

-Денеска им се придружив на граѓаните од Гевгелија. Заедно да ја поминеме вечерта, надвор, покрај коледарските огнови, што е многу стара традиција во овој крај. Продолжуваме заедно! Нека е за многу години!, напиша Заев на фејсбук.

Коментар(2)

  1. Е тука се оствари во целост народната: сите опаку, Заев терсене. Штотуку се посведочи во нашата Света Црква силно свеста дека треба да се застане со таа неблагородна и далеку од достојна за Роденденот на Богомладенецот традиција, докажаниот антипротивен тргна да ја брани и крунисува со сите сили. Но Господ не дреме и не го губи паметот, ниту ги менува заповедите. Христос се роди! Навистина!

  2. Kakvi se tie pretenzii so koi se povikuva na pravo na sopstvenost na svoeto duhovno i kulturno nasledstvo na koe sto e konstituisana MPC. 147 manastiri i crkvi se izgradeni od srpski vladeteli i ktitori. MPC ne se ogradi niti dade bilo kakov komentar na priznavanjeto na laznat drzava Kosovo od strana na Makedonija, kako ni na potpisot Srpskite crkvi i manastiri na Kosovo da se siparsko kulturno nasledstvo. Najposle popameten poteg e osnovanjeto na POA na Vraniskovski od vasata molba do bugarskata crkva ga bide majka crkva na MPC

Напиши одговор на Андреа Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *