Почетна Вести Христијанство Вселенскиот патријарх Вартоломеј упати честитка до новиот македонски премиер Ковачевски
Вселенскиот патријарх Вартоломеј упати честитка до новиот македонски премиер Ковачевски

Вселенскиот патријарх Вартоломеј упати честитка до новиот македонски премиер Ковачевски

301
1

Неговата Божествена Сесветост, Патријархот Вартоломеј испрати пораки со честитки од името на Вселенската Патријаршија до новоизбраниот македонски премиер Димитар Ковачевски.

Неговата Сесветост на Ковачевски му посака плодотворна и успешна служба.

Веста ја објави Вселенската Патријаршија во соопштение во кое го честита и изборот на новата претседателка на Европскиот Патрламент, Роберта Мецола.

-Неговата Божествена Сесветост, Патријархот, испрати пораки со честитки од името на Вселенската Патријаршија до новоизбраните:

а) Претседателката на Европскиот парламент, Превосходната г-ѓа Роберта Мацола и

б) Премиерот на Северна Македонија, Превосходниот г-дин Димитар Ковачевски. Неговата Сесветост на обајцата им посака плодотворна и успешна служба, пишува во официјалното соопштение од Вселенската Патријаршија.

За одбележување е дека ова е прв пат во рамки на протоколарните писма на Вселенскиот Патријарх Вартоломеј да се најде и Македонија и за тоа јавно да објави Вселенската патријаршија.

Коментар(1)

Напиши одговор на Blagoj Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *