Почетна Вести Владиката Јосиф му се заблагодари на амбасадорот Шчербак за Рускиот крст
Владиката Јосиф му се заблагодари на амбасадорот Шчербак за Рускиот крст

Владиката Јосиф му се заблагодари на амбасадорот Шчербак за Рускиот крст

650
2

Тетовско-гостиварската епархија на МПЦ и надлежниот архиереј, владиката г. Јосиф и се заблагодарија на руската амбасада и амбасадорот Олег Шчербак за вложените напори за поставувањето на „Рускиот крст“ во Лешочкиот манастир и присуството на руската црковна делегација за неговото осветување.

image-0-02-05-a6f816f597e8c8923159dad2bd43c6122c0911bb18e702d4be30c19747f0e5cb-vМитрополитот Јосиф, во писмото испратено до амбасадорот Шчербак пишува дека поставувањето на овој крст е благородно дело кое по својата големина има историски и цивилизациски вредности, но пред се духовни.

-Поставувањето на спомен обележјето „Руски крст“ во Лешочкиот манастирски комплекс, во чест на Валаамските монаси, кои гонети од безбожието и репресиите, свое прибежиште нашле во Македонија и македонскиот духовен простор, е сведок, но истовремено и влог, за силните духовни и културни врски меѓу двата братски народи – македонскиот и рускиот. По благоволието Божјо, нека овој симбол на мирот и победата над смртта, стане светиња која ќе ја посетуваат и каде што молитви и чест ќе искажуваат бројни поклоници, како од Македонија, така и од Руската Федерација, пишува во писмото митрополитот г. Јосиф во писмото до рускиот амбасадор.

/РЕЛИГИЈА.МК

Коментар(2)

Напиши одговор на Pavlina Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *