Почетна Вера Стојменов во Маврово изгради црква во руски стил
9
8
7
6
5
4
3
2
1

Стојменов во Маврово изгради црква во руски стил

4.29K
0

Македонската православна црква во состав на Тетовско-гостиварската епархија доби уште еден храм. Станува збор за црква изградена во руски стил во Маврово, а е посветена на „Успение на Пресвета Богородица“

Малото осветување на новиот храм, денеска на денот кога Православната црква го празнува Петковден го извршиле Митрополитот  Тетовско-гостиварски  г. Јосиф, во сослужение на Митрополитот Струмички г. Наум.

Ктиторот на новиот храм е Марјан Стојменов, а во знак на благодарност за изградбата на оваа црква во Руски стил која е реткост во Македонската Православна Црква, Митрополитот Јосиф му доделил благодарница.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *