Почетна Вести Христијанство Српски архимандрит, омилен кај Македонците тврди дека Македонците ги создал ѓаволот

Српски архимандрит, омилен кај Македонците тврди дека Македонците ги создал ѓаволот

1.47K
3

Расчинетиот српски архимандрит д-р Никодим Богосављевиќ вели дека македонската нација не постои и е создадена од ѓаволот.

Во своето видео-обраќање од изминатата недела тој целосно ја негира самобитноста на македонскиот народ и тврди дека Македонците се Срби или Бугари.

Овој поранешен монах од Ваљевската епархија е духовно чедо на покојниот митрополит Амфилохије и долги години служел и во Црна Гора.

Великосрпскиот шовинизам со кој изобилува не е нешто непознато за круговите на СПЦ. Она што зачудува е популарноста која овој човек ја има кај православните во Македонија. Доволно е само да ги отворите дел од цраковните фејсбук страниците за да ги видите воодушевувањата од него кај македонските „верници“

Имено, господинот Никодим е експерт на тема последни времиња и сите пропратни теми како 5Г, вакцинација, чипување и секако Антихристот.

Преку неговиот јутјуб канал и во Македонија се шират опасните и трагикомични ставови за рамната земја, некој руски цар-патријарх што ќе го спаси светот и слични небулози.

Погледнете го неговото објаснување како настанале Македонците.

 

Коментар(3)

  1. Секој може да исклучи во даден момент … овој човек најверојатно не е бил нити приклучен некогаш … така да, не вреди да се коментира … човекот ги живее последните времиња, треба да му се помогне …

  2. Uste malku vreme e potrebno pa da se ova teorija na otecot potvrdi deka makedoncite se djavolsko delo, sudejki po femomenot Zaev i GG Stefan

  3. Расколник Никодим или тачније Драган, јер је рашчињен и размонашен од стране СПЦ, уопште није популаран код Македонаца. То су неистине и подметања. Он није популаран ни код Срба а камоли код Македонаца. Можда га масовно једино воле неки фанатици.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *