Почетна Вести Руски монах подари мошти на Марковиот манастир
il 1
il 2
il 3
il 4
il 5
il 6

Руски монах подари мошти на Марковиот манастир

980
1

Марковиот манастир, крај Скопје добил на поклон мошти од света Елисавета Руска и од 44 монаси маченици од манастирот Лавра во Палестина, кои пострадале за Христовата вера.

Збогатувањето на духовната ризница на манастирот го направил монах на Руската православна црква од Австралија. Тој светите мошти и ги подарил на Игуменијата на Марковиот манастир, Сестра Илијана, при нејзиното поклоничко патување во Австралија.

Игуменијата Илијана заедно со една од сестрите, го посетиле рускиот скит посветен на Свети Јован Крстител, и старецот Јоаким, монах со австралијанско потекло, кој и ги подарил моштите од света Елисавета Руска и од 44 монаси маченици од манастирот Лавра во Палестина.

-Во близина на скитот, монахињите ја посетија пештерната ќелија на старецот Гури, основачот на скитот, а сега упокоен во Господа, како и женскиот руски манастир посветен на Казанската икона на Мајката Божја, каде што игуманијата Марија топло ги прими и пречека, соопштува Австралиско-сиднејската епархија на МПЦ.

Светите мошти, ќе бидат изложени во параклисот на Светиот Апостол и Евангелист Марко, вброени во богатството од мошти на светители, кое по Божјата милост се зголемува и достапни на сите верници кои притекнуваат со верба, во силата и благодатта која Бог ја излива преку нив, посочуваат од епархијата.

Коментар(1)

  1. Oce Gavrile ti blagodarime za se. Golema i blagorodna e tvojata misija vo Avstralija. Samo me cudi molcenjeto na Sinodot na MPC vo Makedonija.

Напиши одговор на Nikol Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *