Почетна Вести Европа Почина Отец Методиј, архимандритот од Македонија во Руската црква
Почина Отец Методиј, архимандритот од Македонија во Руската црква

Почина Отец Методиј, архимандритот од Македонија во Руската црква

1.74K
1

Архимандритот Методиј, од Валаамскиот манастир на Руската Црква, ја изгуби битката со Ковид 19. Валаамскиот манастир соопшти дека Отец Методиј почина.

-Само што добивме информација дека драгиот и сакан архимандрит Методиј преминал кај Бога. Упокој ја, Господи, душата на новозаветниот слуга Твој, нашиот собрат Отец Методиј, прости му ги сите волни и неволни прегрешенија и подари му царство небесно!, напиша Валаамскиот манастир на својата Фејсбик страница.

Отец Методиј беше по потекло од Македонија, почитуван Архимандрит на Руската црква и голем пријател на Рускиот претстедател Владимир Путин.

Коментар(1)

  1. ВЕЧНА СЛАВА ВО ЦАРСТВОТО БОЖЈО ЗА ОВА БОГОЉУБЕЗНО СВЕТИЛО НА ЦРКВАТА ШТО ХРИСТОЛИКО ГО СВЕДОЧЕШЕ МАКЕДОНСКИОТ БОГОКОПНЕЖЛИВ ДУХ ВО ДАЛЕЧИНИТЕ НА СЛАВНАТА И БРАТСКА РУСКА ЗЕМЈА!

Напиши одговор на Ангелина Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *