Почетна Вести По 800 туристи на саат во „Аја Софија“
По 800 туристи на саат во „Аја Софија“

По 800 туристи на саат во „Аја Софија“

173
0

Црквата „Света Софија“ или позната како „Аја Софија“ е најпосетуваниот туристички објект во Истанбул за 2015 година.

Статистиката што ја објави турското Министерство за култура и туризам покажува дека „Аја Софија“ е главна туристичка атракција. Лани нејзе ја посетила 3.470.000 туристи. Или секојдневно во нејзе влегувале околу 9500 туристи. Тоа е бројка од повеќе од 800 туристи во еден работен час.

Второ по посетеност туристичко место е „Топ капи“

„Аја Софија“ е изградена во VI век, а до 1435 била православна црква. По освојувањето на Истанбул од Турците, таа е претворена во Џамија, се до 1934 кога Ќемал Ататурк ја прави музеј.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *