Почетна Вера Ова се новите четворица монаси на Бигорското братство
Ова се новите четворица монаси на Бигорското братство

Ова се новите четворица монаси на Бигорското братство

5.10K
0

Мојсеј, Митрофан, Филарет и Ефрем се четворицата нови монаси на Бигорското братство.

Монашкото росо го облекоа синоќа не величествено и несекојднево ракополагање. Чинот на замонашување пред голем број верници го извршија, Митрополитот дебарско-кичевски Г. Тимотеј, Повардарски г. Агатангел и Архимандритот Партениј.

14273382_10208529065556496_944525884_o

Наскоро повеќе податоци и фотографии од величественото  и несекојдневно замонашување на четворица монаси во еден ден.

/ФОТО: Ненад Андонов

 

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *