Почетна Вера Иванов на литургија за Свети Атанасиј
Иванов на литургија за Свети Атанасиј

Иванов на литургија за Свети Атанасиј

110
0

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска во црквата „Свети Атанасиј“ во Тетово присуствуваше на одбележувањето на големиот христијански празник Св. Атанасиј Велики.

Иванов присуствуваше на светата божествена литургија во сослужение на свештеници од тетовското архиерејско намесништво на МПЦ-ОА, како и на церемонијата на осветување на празничниот колач.

Македонскиот претседател им го честиташе празникот на верниците и им посака здравје, радост и благосостојба.

Старешината на манастирот, прота Дарко Наумоски го истакна значење и потребата за продолжување на оваа црковно-народна традиција.

Црквата „Св. Атанасиј” датира од 14 век и претставува еден од најстарите христијански црковни споменици во овој дел од државата.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *