Почетна Коментар

Коментар

Среќна Нова 1959!

Уредник
0
-2
692
Православната црква во Србија, после 100 години, конечно успеа. Гол во 93 минута. Уствари автогол. Очекував дека после 9.мај и одлуката на вселенскиот патриарх за кревање на шизмата српските владици ќе почнат со нивните познати маневрирања и купување на време. Се очекував од Белград. Ама од нашиве не очекував автогол. Во соопштението напишано во стил […]

Сега на потег е СПЦ, Вселенската патријаршија и го олесни патот за конечно решение

Уредник
0
0
445
Позитивна вест е одлуката на Вселенската православна Цариградска патријаршија, предводена од патријархот Вартоломеј, која ја прими во канонско единство Македонската православна црква, свештенството и народот и со тоа заврши долгогодишниот неправеден период на т.н. “Шизма” (раскол). Слушнавме подробно за придобивките од истото како што се можноста за сослужување на пример. Овој дел е доволен за […]

Борбата за државност, секогаш и речиси без исклучок, е проткаена и со борба за црковна самостојност односно автокефалија

Уредник
0
0
168
Во македонската историографија има неколку датуми кои останале врежани во нашата колективна меморија. Најпрво се сеќаваме на 2. август 1903 г. па потоа повторно на 2. август 1944 г., следниот е 8. септември 1991 г. и од сношти ќе се сеќаваме на 9. мај 2022 година. Првите три се поврзани со борбата за македонска држава, […]

Богојевски: Радувај се народе, нека бијат сите камбани

Уредник
2
-1
863
РАДУВАЈ СЕ НАРОДЕ! НЕКА БИЈАТ СИТЕ КАМБАНИ! Дојде и тој ден, чукна и тој час… БОГ НЕ БЛАГОСЛОВИ! Неговата Божествена Сесветост, Патријарх Константинополски Бартоломеј на Вселенската Патријаршија, првоначална Мајка Црква на сите во светот, соопшти дека денес на 09.05.2022 лето Господово ја призна Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија под нашето древно, свето, народно, македонско, […]

260 години по 1762, Охридската архиепископија повторно во канонскиот поредок на Црквата предводен од Вселенската патријаршија

Уредник
0
0
515
Прашањето на автокефалноста на МПЦ-ОА е последното нерешено важно национално и државно прашање чие успешно надминување неповратно ја зацврстува и ја унапредува стабилноста на нашата држава. Одлуката на Вселенската партијаршија да ја прими наследничката на славната Охридска архиепископија во канонско единство е повеќе од историска бидејќи после толку децении конечно се признава каноничноста на нашата […]

Светата Охридска Архиепископија се враќа во светот на еднаквите

Уредник
0
0
482
Признавањето на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија е прашање од највисок државен и национален интерес! Честито до Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан за денешната одлука на Синодот на Вселенската Цариградска Патријаршија. Значен прв чекор со кој нашата стара и света Охридска Архиепископија се враќа во светот на признатите и прифатените еднакви православни цркви […]

Автокефланост во замка на играта на интерси

Уредник
0
-1
1.03K
Дваесет години подоцна, МПЦ-ОА е пред второто најголемо искушение во нејзината историја, откако на 17 мај 2002 година во Ниш, тројца владици на МПЦ-ОА, ставија потпис на Нишкиот договор од кој произлезе првото делење на црковното ткиво на МПЦ-ОА, кое за среќа не ја постигна целта на оние, кои во Црковен Белград, сонуваа со години. […]

За пописните прашања и резултатските грешки

Уредник
2
0
244
Најголем проблем за еден испит не се погрешните одговори на студентите, туку – погрешните прашања на професорите. Истото важи и кога се изведува – попис. Што е спорното? Ако меѓу опциите се набројани сите присутни христијански вероисповеди (православни, католици, протестанти, адвентисти, баптисти, евангелисти, евангелисти-методисти, реформисти, јеховини сведоци и евангелско-протестантски христијанин), тогаш погреншно е да стои […]

Руската православна црква и доктрината на „рускиот свет“

Уредник
3
-1
303
Патријархот Кирил ја оправда инвазијата во Украина, иако не ја нарече војна, туку „актуелни настани“, како заштита од „непријателството“ на Украина кон Русија. Како Путин во „есејот за историјата на Русија и Украина“ од минатото лето, и тој истакнува дека Украинците и Русите се братски народи кои припаѓаат на „светата Рус“. Виновен за непријателството меѓу […]

Ангелот на Црквата во Москва… падна

Уредник
2
-5
571
Во петок попладне Патријархот на Москва ќе застане пред иконата на Богородица, за да ѝ ја испее првата статија од Акатистот. Во часот кога во целиот свет ќе се слушаат врисоците на жртвите од ѕверството што се извршува во Украина со негов благослов, а тој, носејќи ги своите сјајни одежди, ќе се преправа како верен […]