Почетна Интервју

Интервју

Вистинскиот верник знае што е послушание и благослов

Уредник
1
-1
2.00K
Разговор со отец Бобан Митевски за пандемијата и црквата Општата ситуација со ширењето на коронавирусот во земјава и рефлексиите врз црковниот живот на верниците не треба да поттикнуваат страв, туку треба да ни бидат мотив да се трудиме, да се бориме, да нѐ поттикнат да продреме во себе, да ги видиме грешките и да се […]

Трпеливо и умешно чекориме кон вистината

Уредник
0
0
430
Интервју: Отец Бобан Митевски, МПЦ-ОА Оваа 2020 година ќе биде година на големи очекувања за процесот за признавање на Македонската православна црква-Охридска архиепископија, но ќе биде и година на исклучително важен јубилеј, кој ќе одбележи еден милениум континуитет на црковниот живот во едно од најголемите македонски светилишта, Бигорскиот манастир. По тој повод, но и во […]

Спасеновски: БПЦ го интернационализира прашањето за МПЦ-ОА

Уредник
0
-1
511
Што поскоро МПЦ-ОА треба да добие автокефалност од Вселенската Патријаршија, изјавил во интервју за „БГНЕС“, професорот од Правниот факултет во Скопје, Александар Спасеновски. Тој вели дека голема улога во тоа што прашањето за МПЦ-ОА добило меѓународна јавност имала Бугарската Православна Црква Во продолжение погледнете го интервјуто: 

Патријарх Вартоломеј: Во духот на љубовта и единството го разгледуваме барањето на црквата во Северна Македонија

Уредник
0
-2
407
Црквата-мајка го разгледува секој случај во духот на љубовта и единството, секогаш имајќи ги на ум духовната полза и спасението на верните. И во истиот дух ќе продолжи и понатаму да раководи со љубов и грижа во годините што доаѓаат, вели вселенскиот партијарх Вартоломеј во интервју за БГНЕС во врска со барањето на македонската црква упатено […]

Ѓоргевски: Посетата на папата беше исклучително успешна

Уредник
0
0
259
Деканот на Православниот Богословски факултет Св. Климент Охридски, Ѓоко Ѓоргевски беше гостин во Стадион на Канал77. Ѓоргевски и како поранешен амбасадор на Македонија во Ватикан, зборуваше за посетата на Папата Франциск во Македонија. 

Македонците и МПЦ се реалност

Уредник
0
0
198
Велигденско интервју со владиката Агатангел Надежта за признавање на македонската автокефалност не била никогаш пожива, во светлината и во духот на најголемиот христијански празник Велигден. Во пресрет на овој празник, на битието на животот, на постоењето и нашето суштествување како Македонци, едно од основните прашања на Македонската православна црква-Охридска архиепископија е решавањето на автокефалниот статус […]

Мојановски: Ако има мешање на политиката, заслужува осуда

Уредник
0
0
90
Kомисијата за односи со верските заедници уште претходно го има утврдено како проблем тоа што регистрацијата и водењето на регистарот на верските заедници во земјава е во државен орган, кој на еден или друг начин претставува политичка инсталација. Со победата на една политичка партија или коалиција, таа ги менува кадрите и во КОВЗРГ и така […]