Почетна Анализа

Анализа

Според Уставот на Руската црква – Патријархот Кирил е „Капо ди тути капи“

Уредник
0
-6
849
Деновиве, откако во црковните кругови, а главно без интерес по светските медиуми, се пренесе информацијата за екскурзијата на Руската Црква, наречена советување на владиците и претставување на истражувањето на нивната комисија по однос на постапките на Вселенскиот Патријарх со Украинската Црква, решив да го ѕирнам Уставот на Руската Црква, поконкретно надлежностите на Рускиот патријарх. Што […]

Ја влече ли рускиот јарем, МПЦ-ОА во провалија?

Уредник
5
-3
7.34K
Шефот на руското Подворје од Софија, Васијан Змеев повторно бил во Македонија, овој пат како гостин на Кумановско-осоговскиот митрополит Григориј. Во придружба на рускиот амбасадор во државата, служеле литургија за Петровден. Змеев стана редоведн гостин на МПЦ-ОА и речиси да нема месец тој да не патува на релација Софија-Скопје, најверојатно кооридирајќи ги потезите на МПЦ-ОА […]

Лапсус или неискреност – како Каменичко-делчевскиот епископ пак стана Брегалнички?

Уредник
3
-1
2.60K
Новиот епископ на МПЦ-ОА, Каменичко-делчевскиот Марко бил на сослужување со Српскиот патријарх Порфириј во Австрија, каде заедно сослужувале и уште неколку епископи на СПЦ и на Московската патријаршија. Поводот е осветување на спомен капела посветена на Сите Српски Новомаченици од Првата Светска Војна. Но она што повторно е симптоматично е начинот на кој СПЦ го […]

Што се случува во ИВЗ, дали постоел пуч, зошто се сменети видни имиња од нивните функции?

Уредник
0
0
358
Муарем Вејсели, Директор на Агенцијата за Халал Стандард, и член на Ријасетот на Исламска Верска Заедница, еден од разрешение од страна на Поглаварот на ИВЗ, Шакир Фетаху, за наводна организација на пуч во ИВЗ, испрати јавно писмо, адресирано до Претседателот Стево Пендаровски, спикерот, Талат Џафери, премиертот Димитар Ковачевски, министрите Груби, Спасовски, Лога, судските институции, Обвинителството, […]

Православното христијанство привлекува многу следбеници во Америка

Уредник
0
0
1.12K
Древната вера привлекува многумина кои не се поврзани со историски православните земји, пишува The Wall Street Journal. Изданието зборува за историјата на Мишел Хименс, која била капетан на нафтен танкер во Мексиканскиот залив. Хименс во почетокот на 2020 г. ѝ се придружила на групата за проучување на Библијата, која била организирана од православен член на […]

По дома патриоти, пред Порфириј „мачиња“

Уредник
8
-965
8.03K
Српската правславна црква минатата година издаде Томос, документ со кој тврдеше дека признава автокефалност на МПЦ-ОА. Во тој текст напиша дека во иднина нема со ништо да ја условува МПЦ-ОА и дека и признава целосна автокефалност. Но, што од тоа, една година подоцна во пракса е реалност, а што прашина во очите на јавноста? Непосредно […]

За името и имињата и некои други нешта

Уредник
4
-27
1.35K
Не треба да си теолог со длабоки познавања, па секој просечен верник тоа го знае, а ние помалку упатените, ако вложиме минимален труд, брзо ќе научиме дека Православната црква е „ЕДНА, света, соборна и апостолска“. Оваа формулација е искажана во кредото на православната вера и е закон неизменлив. Не верувам дека случајно е ставен зборот […]

Во очекување на томосот – една година од враќањето на МПЦ-ОА во канонско единство

Уредник
0
-613
3.85K
Со одлука на Светиот синод на Вселенската патријаршија, возглавен патријархот г. г. Вартоломеј, на денешен ден пред една година беше отстранета повеќедецениската шизма наложена врз древнатa Охридска архиепископија, возобновена во лицето на МПЦ. Со тоа практично Вселенската пpатријаршија ја призна црковната јерархија предводена од архиепископот Стефан за канонска и валидна во сеправославниот свет и воспостави […]

Одлуката со која бугарската егзархија е осудена за етнофилетизам

Уредник
1
-1
1.28K
Денашната Бугарска Православна Црква е една од црковните структури која поминала 75 години во раскол пред да биде примена во семејството на православните цркви. Во раскол е се до 22 февруари 1945 година, кога пишува покајничко писмо до Вселенската патријаршија за настаните од крајот на 19 век. Рангот на Патријаршија и е признат во 1953 […]

Киднапираната вистина за дијаспората на МПЦ-ОА

Уредник
1
-49
2.68K
Смислено, тенденциозно, или пак едноставно од непознавање, no во македонската црковна, пред се општа јавност, овде, но и во дијаспората, се отвори едно прашање кое треба да внесе недоразбирања, поделби и некаков отпор кон Вселенската патријаршија, а се однесува на македонските цркви низ светот. Тезата која се наметна уште за време на првичните интензивни контакти […]