Почетна Вести Регион Зошто Ердоган реши токму денеска да влезе и да се моли во Аја Софија?
Зошто Ердоган реши токму денеска да влезе и да се моли во Аја Софија?

Зошто Ердоган реши токму денеска да влезе и да се моли во Аја Софија?

407
0

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган избра симболичен ден за првата муслиманска молитва во Аја Софија. Ердоган реши да го направи тој чекор на 97-годишнината од Лозанскиот договор од 1923 година, оценува Никос Констандарас за грчкиот портал „Екатимерини“.

„Се чини дека неговата желба да создаде проблеми за Грција и остатокот од Европската унија е дел од прославата“, рече тој во текстот.

Тој додаде дека Ердоган испратил истражувачки брод со поморска придружба во потрага по нафта во област што е дел од континенталниот појас на Грција.

„Со денешната молитва под прекрасната купола на Аја Софија, со скриени неспоредливо убави христијански мозаици, Ердоган прави се што може за да ги поништи достигнувањата на основачите на секуларната турска држава“, рече Констандарас.

Тој потсетува дека Мустафа Кемал Ататурк го поздравил Договорот од Лозана од 1923 година како „политичка победа без преседан во историјата на отоманската ера“.

Според неговиот биограф Андре Манго, покрај воспоставувањето мир меѓу Турција и најголемите сојузници – Велика Британија, Франција и Италија – и меѓу Турција и Грција, Договорот „ја призна Турција како независна држава, ги санираше своите граници и ги применуваше врз неа принципите и стандардите во сила во „цивилизираниот свет“, на кој Мустафа Кемал секогаш инсистирал на тоа “.

„Потребни беа седум години интензивна дипломатија за да се постигне грчко-турски договор за пријателство. Набргу потоа, Ататурк ја претвори Аја Софија во музеј“, додаде тој на грчкиот портал.

Големата катедрала, завршена во 537 година, беше прогласена за џамија кога Мехмед Втори го освои Цариград во 1453 година.

„Сега Ердоган се обидува да го избрише наследството на Ататурк, претставувајќи се како наследник на освојувачите како реставратор на Отоманската империја. Ова ги објаснува честите нарушувања на границите и суверенитетот на соседните земји, постојаните предизвици за Грција и Кипар, растечкиот воен и политички авантуризам. да се постигне сосема спротивно – да се воспостави политички ислам на власт, не само во Турција, туку и во целиот регион“, рече тој.

Констандарас проценува дека Ердоган инсистира да ги навредува не само Грците, туку и да го наруши она што Ататурк би ги нарекол принципите на „цивилизираниот свет“.

„Имитирајќи го средновековното однесување – Ердоган сака неговиот народ да го игнорира фактот дека турската економија се потпира на поддршката на Катар и на другите, дека растечкото војување во Турција ќе ги принуди сè повеќе земји да се обединат против тоа. Заслепен од неговите натпревари за слава, тој не гледа дека неговите успеси досега се претежно резултат на смирување или рамнодушност на другите, а оние кои сега го поддржуваат, можат брзо да се свртат против него“, рече тој.

Како што додаде, можеби Ердоган ги гледа опасностите што се пред нас, и затоа денес тој се брза да прослави – три години порано од далеку поважната стогодишнина од основањето на турската република.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *