Почетна Празници Зошто денешниот ден е почеток на црковната година?

Зошто денешниот ден е почеток на црковната година?

1.33K
0

Денеска според јулијанскиот календар, кој го користи Македонската Православна Црква е 1 сепември. Ден кој е определен како почеток на црковната нова година.

Зошто и од кога овој ден се слави како црковна нова година, откријте во видео православниот верски календар, што од денеска секој ден премиерно ќе се емитува на ТВ. СИТЕЛ, а потоа на „Религија.мк“ и на порталот „Засе.мк“.

Водител на видео православниот верски календар е отец Бобан Митевски од скопската епархија на МПЦ-ОА.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *