Почетна Вести Регион Зелен ковид сертификат стапи на сила во Бугарија за влез во затворено, но не важи за верски објекти
Зелен ковид сертификат стапи на сила во Бугарија за влез во затворено, но не важи за верски објекти

Зелен ковид сертификат стапи на сила во Бугарија за влез во затворено, но не важи за верски објекти

93
0

Бугарија воведе ковид сертификат за влез во затворени простории, кој има з ацел да го поттикне населението за вакцинација. Иако во бугарската јавност имаше дилеми дали тој зелен сертификат е потребен и за верските објекти, тамошното министерство за здравство ги расчисти дилемите, објави доксологијаинфоњуз.

Зелен ковид сертификат сепак не е потребен за посета на црквите, џамиите, синагогите и молитвените објекти во Бугарија.

-Наредбата за воведување на времени противепидемични мерки на територијата на државата со кои се ограничува извршување на определени активности само со зелен сертификат за вакцинација против Ковид 19, сертификат за прележаност влезе на сила од 21 10 2021 година. Во нејзе не се предвидени дополнителни барања за посетување на цркви, џамии, синагоги и молитвени домови. За нив важат одлуките за огранчување на активностите на затворено согласно со наредбата од 31,08,2021 година, стои во изјавата на министерот за здравство.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *