Почетна Вести Заврши соборот на СПЦ, ниту збор за разговорите со МПЦ
Заврши соборот на СПЦ, ниту збор за разговорите со МПЦ

Заврши соборот на СПЦ, ниту збор за разговорите со МПЦ

206
0

spc sobor 2Заврши соборот на СПЦ, но во официјалното соопштение нема ниту збор за тоа дали и кога ќе почнат разговорите меѓу двете цркви.

Архиереите на СПЦ само констатирале дека во Македонија и понатаму продолжува прогонот на јовановата ПОА. Оваа реченица е во делот од соопштението кој се однесува на положбата на српската црква во регионот.

Иако Вранишковски веќе две години е на слобода, предуслов кој СПЦ го бараше, сепак од разговорите под посредништво на Руската црква се уште нема ниту трга.

/РЕЛИГИЈА.МК

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *