Почетна Вести Свет Затворен храмот во Витлеем поради коронавирусот
Затворен храмот во Витлеем поради коронавирусот

Затворен храмот во Витлеем поради коронавирусот

241
0

Палестинското Министерство за туризам (или Палестинската управа, според израелската држава) соопшти дека храмот „Рождество Христово“ во Витлеем ќе биде затворен се додека не биде издадена нова наредба. Портпарол на министерството рече дека храмот ќе биде дезинфициран пред неговото отворање. Претходно, министерот за здравство повика црквите и џамиите во градот да бидат привремено затворени „за превентивни цели“.

Мерките се преземаат откако на 22 февруари стана јасно дека болните јужнокорејски аџии посетиле некои од најпознатите места за аџилак, како што е црквата на Светиот гроб во Ерусалим, Храмот Рождество во Витлеем и патријаршиската пештера на Западениот Брег. Најмалку осумнаесет аџии од оваа група биле позитивни на вирусот уште од враќањето во Јужна Кореја.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *