Почетна Политичка теологија Заревска: Не треба од децата да правиме верски фанатици

Заревска: Не треба од децата да правиме верски фанатици

325
2

Радмила Заревска, новинар на Нова Македонија беше гостин во емисијата Детектор. Вели дека прашањето за веронауката во образовниот процес изминативе 30 години е главна тема меѓу верските заедници и државата.

Заревска вели дека сегашниот модел не ги отсликува реалните состојби и дека државата и верските заедници, заедно со општеството треба да го отворат ова прашање и да најдат најсоодветен модел. Веронауката, вели Заревска е позитивна, но дека од децата не треба да се прават верски фанатици.

Коментар(2)

  1. Kakvo pogreshno razmisluvanje gospogjo Zarevska! Zarem uchilishtata napravija fanatici po istorija, geografija ili po bilo koj drug predmet. Toa sto nema religija vo uchilishtata e chista diskriminacija za pravoslavnite deca vo edna pravoslavna bibliska zemja kako sto e Makedonija.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *