Почетна Вести Запалена православна црква во центарот на Сараево
Запалена православна црква во центарот на Сараево

Запалена православна црква во центарот на Сараево

230
0

Дел од православната црвка Преображение Господово во строгиот центар на Сараево била запалена утрово, откако низ прозор била фрлена запалива материја, објавија Независни новини.

crkva saraevo 2Парохот Јадран Даниловиќ изјави дека тој и верниците утрово околу 8 часот, при доаѓањето на богослужба, намирисале чад. Веднаш била повикана полицијата и противпожарната бригада, кој го изгаснала оганот.

Даниловиќ изјавил дека во пожарот е направена поголема материјална штета. Полицијата извршила увид. Оваа црква претходно била мета и на крадците, а оваа година во два наврати од неа се украдени икони.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *