Почетна Вести Европа Запалена џамија во Германија
Запалена џамија во Германија

Запалена џамија во Германија

76
0

Запалена е Коџа Синан-пашината џамија при Турско-исламската унија за верски прашања (ДИТИБ)во Берлин.

Во пожарот нема повредени, но зградата претрпела голема материјална штета, соопштила полицијата.

Како што пренесуваат германските медиуми, се претпоставува дека џамијата утрото ја запалиле тројца тинејџери.

Групата која управува со Коџа Синан-пашината џамија, на Фејсбук објавила дека целата внатрешност на објектот е уништена.

Истрагата е во тек, а како што соопшти полицијата во Берлин, се претпоставува дека зад нападот стојат политички мотиви.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *