Почетна Вести Христијанство Заев за N1: Му пишав на новиот поглавар на СПЦ за решевање на статусот на МПЦ, ние сме братски народи
Заев за N1: Му пишав на новиот поглавар на СПЦ за решевање на статусот на МПЦ, ние сме братски народи

Заев за N1: Му пишав на новиот поглавар на СПЦ за решевање на статусот на МПЦ, ние сме братски народи

422
16

„Искористив прилика да испратам писмо до српскиот патријарх и да честитам на изборот, секако и да посакам успех во раководењето со СПЦ, но ја користам и приликата на српскиот православен народ да му го честитам изборот на новиот патријарх и да посакам благосостојба, благопријатност и милост божја во сите негови аспирации како српски народ во делот на подобар живот, и секако повеќе среќа. Тогаш и побарав наклонетост во изнаоѓање на решение помеѓу црквите, ние сме православни народи и ние сме братски народи и дека можеме да најдеме решение. Се имаме обратено и до вселенскиот патријарх Вартоломеј, но еве доминанто гледаме надеж и решение токму преку дијалог помеѓу МПЦ и СПЦ, со конечна цел признавање на автокефалноста на МПЦ.“- изјавил премиерот Зоран Заев, пред неколку дена во интервјуто за српската телевизија N1.

Оптимизмот дека решение е можно Заев го поткрепи со одличните односи помеѓу двете држави, па затоа верува дека низ дијалог на црквите може да се дојде до него.

„Знаете дека СПЦ опстојува и функционира во Р.Северна Македонија, имаме доста граѓани од српската етничка заедница, православни христијани кои си одат по српските храмови. Ние сме подготвени целосно да ги сочуваме слободата за верска определба на граѓаните, но истовремено сум почитувач на секуларноста на карактерот и на С.Македонија и на Србија и ние политичарите може само да создадеме услови за да може нашите две цркви да разговараат и владиците да изнајдат решение. Јас молам ова прашање да се реши затоа што постојат решенија, затоа сакав и преку тоа писмо да го замолам српскиот патријарх да посвети дел од своето време и внимание низ дијалог се најде решение. Затоа што сме многу блиски народи, братски народи и ова прашање мора да биде решено. Се надевам час поскоро ќе биде решено помеѓу црквите.“- изјавил Заев во интервјуто за N1.

Коментар(16)

 1. Abe uste so koj se ovoj nee brat. So bugari brat, so sipptari brat, najposle se nudi da e brat i so Srbi. Ali samo jud covek misli deka site mu se braca ili pa toj e na site brat. Se secavam deka i nekogasniot prv VMRO-vec, samo poradi toa sto bil VMRO-vec dojde kaj patrijarhot Pavle i barase avtokefalija za MPC. Pa sega i ovoj ebivetar sto uobrazil deka e politicar, a ustari e politikant go bara istoto. Ova mi izgleda deka site baraat, samo ne onoj koj sto treba, a toa e gg Stefan. Toj ne bara zatoa sto znae deka od toa nisto nema. Vo Makedonija iima avtokefalen ohridski arhiepiskop gg Jovan Vraniskovski, pa sega baraat uste eden da ima. E kaj moze toa – edno carstvo dva gospodara, pa i edna crkva-dva poglavara. Zaev misli deka srpski patrijarh na makedonci im sluzi za zaebancija.

 2. Abe pa neli skoro Zaev pisa i do vselenskiot, uste ne dobil odgovor od nego, a sega pisuva do srpskiot patrijarh. Daj be Zaev malku oladi, nemoj segs i od dvajcata da dobies, pa da neznaes koja avtokefalnost ti e povazna. Da ti se ne sluci koga nema, nema, pa od ednas dve avtokefalii, i ke mora gg Stefan da te proglasi za ziv cvetec, i ke ne mozes poveke da bides politicar i svetec. Do sega toa ne se slucilo-svetec i pretsedatel na sobranie

 3. Од спц не примаме ништо, ниту томос за автокефална МПЦ. Нас ништо не ни фали.

  1. Miro ne e tochno. Vo mesto polozbata vo koja se naogja crkvata denes apsolutno primame status odnosno bi trebalo da dobieme status kako samostojna ili avtokefalna Crkva od SPC. Ova ne e omalovazuvanje kako sto bi sakale gazdite na ovaa stranica da go opisat tuku realnosta na ureduvanjeto na Ziva Crkva. Bez razlika dali imalo nepravda ili dali nie se soglasuvame so istorijata SPC e Majka na MPC i tamu treba da go barame chareto. Na prvo mesto Makedonskite Vladici bi trebalo da priznat deka samoproglasuvanjeto na avtokefalnosta od strana na togasniot sinod na MPC ne bese najmudriot chekor i da pobarame prochka. Tolku. Nisto drugo. Samo priznanie. Greshni sme. Site greshime. Imavme ljubov kon svojata drvaja i svojot narod i sakavme da se izrazime preku svoja sveta crkva no izbrzavme i prifativme ‘ohrabruvanje’ od pogresen izvor. Tolku! Nisto drugo. Ne mora da zalime za toa sto sme Makedoncite nitu pak da otvorame debata za identitet. Nie sme toa sto sme. Makedonski Hristijanski Narod. Pravoslaven narod. Na kraj od kraevite, nasiot vistinski identitet e vo Hrista. Se drugo se rasfrla. Poarno e da gi isfrlime politicharite koi sto se prodadoa i da go vratime vistinskoto ime na politichko nivoa namesto da vadime frustracii preku crkveni krugovi. Nemame mnogu vreme. Vremeto e kratko. Makedonskiot narod mora da se vrati sto pobrzo vo Sobornosta od sprotiva vi vetuvam deka chekorot preku Carigrad ne vodi kon podelenost i propast. Do nas e.

   1. Ти кажав: сега спц и томос за автокефалност да ни даде на име МПЦ – не прифаќаме. И да сакаме, не можеме. Времето е пропуштено. Премногу идиоти ја водат спц.

 4. Спор који траје може се решити веома лако. Кад би епископи ,без утицаја политичара,сели за сто раскол би био решен. Нишки договор 2002 су македонски архијереји прихватили,али су га оборили премијер Георгијевски ( Бугарин) и председник Трајковски ( протестантски секташ методиста).

  1. Slobodan, ja pametime 2002-ta. Troica vladici potpishaa raboten dokument. Se znae deka nema dogovor bez da pomini so amin preku celiot sostav na sinodot pa makar i narodot. Treba da se najde ‘krtot’ koj go objavi dokumentot vo mediumite za da bide prenesen kako predavstvo pred da bide saglam razgledan i objasnat.

   Inaku ‘Nis’ beshe ok dokument i mozebi trebashe da se prifati no teshko mi e da kazham deka istite tie Srpski episkopi imaa dobri nameri ako posle mesec dena prifatija da kreiraat uste pogolema problematika so Jovan+ i POA. Srpskite Arhireij trebashe da mu kazhat na Jovan da si se vrati vo sostavot na MPC i deka so sila ne biva prochka.

 5. Нишки договор је само пример како не треба политичари да утичу на црквене послове. Историјска је чињеница да су један Бугарин и Методиста натерали силом владике МПЦ да повуку потпис са Нишког споразума.
  Да је МПЦ остала при Нишком споразуму већ би одавно имала аутокефалност признату од свих помесних православних Цркава.
  Сад се сви молимо Богу да до неког новог споразума дође.

 6. Komisijata naSPC, ucesnicka vo pregovorite vo Nis imala blagoslov od patrijarhot Pavle da se resi prasanjeto so MPC. Kraen ishod na toj dogovor e bil MPC vo liturgijta da cita molitva: medju prvite spomni go Gospodi nasiot patrijarh Pavle,- i nisto poveke, sto bi simbolicki znacelo kanonssko edinstvo medju dvete crkvi, zalekuvanje na raskolot, a ponatamu da se pregovara po kanonski pat za avtokefalija kako so avtonomna crkva. Ovoj stav na SPC proizleze koga Makedonija vecem bese samosojna drzava, vo Srbija bese registriran Nacionalen sovet na Makedoncite i im bese priznaen celosen integritet na ramnopravnost vo Srpskata drzava se na trosok na drzavniot budzet.
  Medjutoa, Mpc toa go potpisa, ali ne go prifati. Najde popolezno resenie da se obrati do Bugarskata crkva i drzava. Toa bese po prifatlivo oti Bugarija postavi svoi pravila na igra, po principot: dosla maca na vratanca. Izjavuva deka kako makedonci ne postoite, makedonski jazik e bugarski jazik, bugari ne bile fasisticki okupatori, tuku toa bile Srbi, a bugari osloboditeli od Srbi. Ilindencite bile bugari, vostanieto bilo bugarsko, a ne makedonsko i se po red drugi gluposti. MPC vidi deka kuca na pogresna vrata. Nabrzo sveceno objavuva deka e najposle pronajdena pravata vrata, ne Srpskata, ne Bugarskata, Fanarot e pravata. Ali ne lezi vraze, Fanarot bara tri manastiri vo Makedonija da se negovi i site eparhii vo sranstvo. Aaa, od kisa se otislo na grad,ili od igra so zmija, treba da se navednes pred masko magare, pa biraj ago sto to drago. I sega sto, se Jovo na novo, pak prava vrata SPC, ali sega i Nis e daleku, mnogu vreme pominalo od Niskiot sostanok do sega. Zavrzlama uste mnogu dolgo ce se igra.

  1. Добримоје, ако покажеш документ кој гласи „Договор“, макар потпишан од тројцата владици, без да го одобри Светиот Синод и без да е потпишан од Архиепископот на МПЦ, веднаш одам на психијатар. Ама ако нема таков договор, односно ако постои само „Нацрт договор“, напразно е да ти кажам дека ти треба да одиш на психијатар. На болните лажговци, како ти и секој оној што тврди дека постои „договор“, а не го покажува – макар тоа бил и Патријарх, не им помага ни психијатар. Евентуално – Бог, ако се покајат.

 7. Miro, treba, treba samo ti da odis kaj psihjikatar zatoa sto ne znases deka raskolnici nemaat nikakvo pravo na glas, pa ottamu nitu bilo kakov niven dokument ili odluka nemaat nikakva vaznost. Tie nemaat pravo na nikakov glas, nitu pak za nesto da sudat, tuku moraat samo ponizno da slusaat i primat presudi i odluki od drug. Raskol vo crkva ne e mala raboto. Pa eve MPC 70 godini stoi na isto mesto, bez i eden cekor napred da krene .

  1. Ние сме со Мајката Црква – Цариградската Патријаршија, а вие сте во раскол. 🙂

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *