Почетна Вести Регион За грчки монах Гевгелија и Битола биле неослободени грчки територии

За грчки монах Гевгелија и Битола биле неослободени грчки територии

548
0

Не само говор на омраза и национализам, туку и класични иредентисткчи  пораки со територијални претензии кон Македонија и Турција испратиле дел од претставниците на Грчката Православна Црква, на вчерашниот протест во Атина.

Најексплицитен бил Игуменот Есфигменски  манастир Методиј, пртеставник на старокалендарицет кој повикал на ослободување на неослободените грчки територии.

-Ја бараме Света Софија, Понт, Гевгелија, Битола, Мала Азија. Дајте ни ги назад неослободените татковини, изјавил игуменот Методиј Есфигменски.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *