Почетна Вера МПЦ-ОА Втора Бадникова поворка во Штип
Втора Бадникова поворка во Штип

Втора Бадникова поворка во Штип

32
0

Во Штип по вторпат се одржа Бадникова поворка. Околу 250 деца изутрината присуствуваа на литургијата во соборниот храм „Свети Никола“ во Штип, а потоа се движеа низ улиците до градскиот плоштад „Слобода“, пеејќи ја песната „Вечниот Бог“.

Теологот Панче Здравев вели дека целта на поворките е да се искорени паганската традиција со насилната содржина на песните, и да почнеме да ја употребуваме вистинската смисла на песната „Вечниот бог“ во која се опишува раѓањето на богомладенецот.

Градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски на градскиот плоштад „Слобода“ додели 250 пакетчинња на децата, кои учествуваа во Бадниковата поворка.

/МИА

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *