Почетна Вести Свет Вселенскиот патријарх Вартоломеј хоспитализиран во Вашингтон
Вселенскиот патријарх Вартоломеј хоспитализиран во Вашингтон

Вселенскиот патријарх Вартоломеј хоспитализиран во Вашингтон

272
0

Вселенскиот патријарх Вартоломеј е префрлен во болница откако му се слошило непосредно пред да замине на богослужба во црквата Света Софија во Вашингтон.

Според „Катимерини“, патријархот се разболел поради долгиот лет и големиот број обврски што ги имал при пристигнувањето во САД.

Лекарот го советувал да мирува и како мерка на претпазливост бил префрлен на надзор во Универзитетската болница „Џорџ Вашингтон“, јавува Атинско-македонската новинска агенција.

Патријархот Вартоломеј по 12 години е во посета на САД.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *