Почетна Вести Христијанство Вранишковски „откри“ зошто Македонија не може да ја користи придавката „македонски“
Вранишковски „откри“ зошто Македонија не може да ја користи придавката „македонски“

Вранишковски „откри“ зошто Македонија не може да ја користи придавката „македонски“

1.97K
2

Јован Вранишковски, кој како српски владика ја преводи ПОА, во интервју за бугарскиот црковен интернет портал, „Двери“ ја објасни причината зошто Македонија не може да ја користи придавката Македонски.

Објаснувајќи ја причината зошто и МПЦ не може да се нарекува македонска, Вранишковски на свој начин објаснува дека тоа е дел од грчката еленска историја. Еве како Вранишковски објаснува зошто во Македонија никој не може да ја користи придавката македонски изведена од името Македонија.

-Дури името на Кока Кола не може да се користи од други, бидејќи фирмата го патентирал пред децении, уште помалку може да се присвојува она што произлегува од именка Македонија, бидејќи тоа одамна е заштитено од еленистичката цивилизација, вели Вранишковски во интервјуто за „Двери“.

Коментар(2)

  1. Хахаха го патентирале…..а потпшаа кај Султанот со неговото “пенкало” за да ја укинат .
    Абе расколници, го уништивте православието со тие политички борби за МОЌ

  2. Со што сѐ се занимава еден платеник во денешно време тешко е и да се замисли! Чесниот човек тоа го нема ни во својата фантазија, ама платеникот е слуга на туѓи фантазии. Како ли после ова некој ќе ја чуе проповедта за духовен подвиг заради Христа! Луди, луди властољупци! Местото не ви е во Црквата…

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *