Почетна Вести Регион Востоличен новиот српски патријарх
Востоличен новиот српски патријарх

Востоличен новиот српски патријарх

123
0

Со Света архиерејска Литургија во Соборниот храм во Белград, која ја служеа членови на Синодот на Српската православна црква свечено е востоличен новиот 46-ти српски патријарх, патријархот Порфириј.

Патријархот Порфириј е воведен на тронот на архиепископот Печки, митрополит белградско-карловачки и срспки патријарх. По интронизацијата во Соборната црква на Св. Архангел Михаел, патријархот Порфириј треба да биде воведен на престолот на српските патријарси во Печката патријаршија, историското седиште на поглаварите на Српската православна црква. За тој датум јавноста ќе биде информирана подоцна, соопштија од Српската православна црква.

На литургијата присуствуваа голем број граѓани, повеќе свештеници – без заштитни маски, а беа присутни повеќе министри на српката влада на ќело со премиерката Ана Брнабиќ, претседателот Александар Вучиќ и српскиот член на претседателството на БиХ Милорад Додик.

Новиот 46-ти патријарх на Српската православна црква Порфириј, кој на тоа место го наследи покојниот патријарх Иринеј, беше избран вчера на изборниот Собор, што се одржа во криптата на црквата Свети Сава на Врачар во Белград.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *