Почетна Вести Христијанство Воденичаров: Добро е МПЦ и БПЦ да отслужат заедно молебен на гробот на Гоце Делчев
Воденичаров: Добро е МПЦ и БПЦ да отслужат заедно молебен на гробот на Гоце Делчев

Воденичаров: Добро е МПЦ и БПЦ да отслужат заедно молебен на гробот на Гоце Делчев

124
1

Дел од државната делегација на бугарскиот претседател Румен Радев, кој утре доаѓа во официјална посета на Македонија, ќе бидат и двајца Владици на БПЦ. Старозагорскиот митрополит Кипријан, кој е претседател на синодалната комисија за преговори со МПЦ и Пловдивскиот митрополит Николај, член на истата комисија. Споеред информациите на Сител, нивното доаѓање во Македонија е извесно, а освен со претседатлот Ѓорѓе Иванов, ќе остварат средби и со членови на синодот на МПЦ.

Неизвесно е дали ќе има средба и во поширок состав на ниво на комисии, но според оценките на аналитичарите во бугарската јавност, нивната посета на Македонија е чекот напред кон продолабочување на дијалото меѓу двете цркви.

Поранешниот претседател на бугарската академија на науките Стефан Воденичаров во изјава за бугарската агенција БГНЕС вели дека ова е можност за Владиците на двете цркви, да одржат и заеднички молебен на гробот на Гоце Делчев.

Академикот Воденичаров откри дека на минатонеделната средба меѓу македонската и бугарската академија на науките е договорено заедничко чествување на денот на светите браќа “св.Кирил и Методиј”.

Инаку, минатата недела и митрополитот Наум изјави дека МПЦ испратила писмо до Патријархот Неофит, во кое бара заедничко сослужување на светата Литургија, со што би се исполнила одлуката на БПЦ, да биде Црква – мајка на МПЦ – ОА.

Коментар(1)

  1. Za neveruvanje e ova što go pravi Sinodot
    Zošto sega ne se svika crkovnonarodem sobor i.da se vidi dali može da se prifati inicijativata bugarskata crkva da bide majka na Ohrigskata arhiepiskopija i dali može makedonskite.praznici od nacionalen karakter da se slavat pod bugarsko pokrovitelstvo. Pred se MPC ne e privatna sopstvenost na na crkovno nezrelite.členovi na Sinodot i ne se samo.tie MPC, tuku vernicite i sveštenstvoto.Vo ovoj slučaj dali e.primenet Ustsvot na MPC I NAJPOSLE MPC NE E ODVOENA OD BUGARSKATA CRKVA TUKU OD SRPSKATA

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *