Почетна Uncategorized Во Тунис забрането носење никаб
Во Тунис забрането носење никаб

Во Тунис забрането носење никаб

392
0

Тунискиот премиер Јусеф Чахед го забрани носењето никаб во јавните институции поради безбедносни причини, соопшти денеска неименуван официјален извор за „Ројтерс“.

Одлуката беше донесена по самоубиствениот напад во вторникот.

Тоа е трет напад што се случи во рок од една недела, во време кога Тунис се подготвува за есенските избори и на врвот на туристичката сезона во која земјата се надева дека ќе забележи рекорден број посетители, објави агенцијата.

Исламската држава презеде одговорност за сите три напади.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *