Почетна Вера Во Скопје ќе се случи првата масовна Литија за Богородица
Во Скопје ќе се случи првата масовна Литија за Богородица

Во Скопје ќе се случи првата масовна Литија за Богородица

1.21K
0

Во Скопје ќе се случи првата голема црковна литија што на 20 септември ќе ја организира Скопската Епархија и Братството при храмот Рождество на Пресвета Богородица во Скопје.

litija-skopjeВеличествениот чин на прославата на „Рождеството на Пресвета Богородица“ ќе почне во вторникот во 17 часот со вечерна богослужба, а потоа литијата ќе ги обиколи скопските улици.

Утредента, на 21 септември, утринската богослужба ќе започне во 7:30 часот, а Светата Литургија во 9:00 часот.

Овој начин на прослава на овој празник ќе се случи со благослов на Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан.

Македонската православна црква ги повикува верниците и сите луѓе со добра волја да учествуваат во торжественото прославување на празникот на Раѓањето на Мајката Божја, Пресвета Богородица – заштитничката на градот Скопје, или „Мала Богородица“.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *